Z czego wykonać uchwyt magnetyczny?

Z czego wykonać uchwyt magnetyczny?

Do produkcji uchwytów magnetycznych używa się magnesów o dużej sile przyciągania, zwłaszcza magnesów neodymowych. Przykładem mogą być małe magnesy neodymowe płytkowe pod wkręt. Oczywiście do produkcji magnetycznych półek lub listew narzędziowych wykorzystuje się również tradycyjne magnesy ferrytowe. Trzeba jednak pamiętać, że w tym przypadku do uzyskania pożądanej siły przyciągania konieczne jest zastosowanie magnesu dość dużego, a przez to ciężkiego.

Magnes ferrytowy czy neodymowy

Warsztatowy uchwyt magnetyczny można wykonać zarówno z taniego magnesu ferrytowego, czyli najpopularniejszej wersji magnesu, która znajduje szerokie zastosowanie w różnych branżach, jak i z charakteryzującego się dużo większą siłą magnetycznego przyciągania neodymu. Magnesy neodymowe płytkowe pod wkręt są już wyposażone w nawiercone otwory, dzięki czemu ich montaż jest bezproblemowy. W przypadku magnesów ferrytowych, by przytwierdzić magnes do powierzchni ściany lub drewnianych mebli, można użyć kleju, ewentualnie wbudować magnes w konstrukcję drewnianej lub metalowej półki, by następnie magnes przytwierdził ją do powierzchni stalowych drzwi, metalowego regału lub szafki warsztatowej. Naturalnie montaż płytkowego magnesu neodymowego na wkręty jest trwalszy i gwarantuje pewne trzymanie uchwytu przez lata.

Listwy i haczyki magnetyczne oraz półki z magnesami

W zastosowaniach warsztatowych magnesów neodymowych płytkowych pod wkręty używa się przede wszystkim w charakterze trwałych uchwytów ściennych lub meblowych będących alternatywą dla tradycyjnych haczyków. Na przykręconym do ściany magnesie można później zamocować stalową półkę na narzędzia lub używać go jako mocowania na wkrętaki, klucze płaskie, młotki, piły lub inne narzędzia wykonane z metalu o właściwościach ferromagnetycznych (przyciąganego przez magnes). Magnesy neodymowe płytkowe pod wkręty mogą być również wbudowane w konstrukcję drewnianych półek. Wówczas taką półkę można szybko przytwierdzić do stalowego regału, szafki warsztatowej, stalowych drzwi lub innego elementu konstrukcyjnego wykonanego ze stali węglowej.

Do produkcji uchwytów magnetycznych do typowych zastosowań warsztatowych zwykle wykorzystywane są silne magnesy neodymowe. Przykładem takich produktów są płytkowe magnesy neodymowe na wkręty, z już nawierconymi otworami, o niklowanej powierzchni, dzięki czemu odporne na korozję i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Tego typu magnesy po przykręceniu do ściany mogą pełnić funkcję mocowania dla różnorodnych przedmiotów żelaznych.