Co zamiast drabiny do pracy na małej wysokości?

Co zamiast drabiny do pracy na małej wysokości?

W magazynach i warsztatach, gdzie używane są regały o wysokości kilku metrów, zamiast standardowych drabin, które są nieporęczne i przy niewłaściwym użytkowaniu wiążą się z ryzykiem wypadku, często stosuje się różnego rodzaju podesty robocze o większej stabilności. Zastosowanie szerokiego podestu zmniejsza ryzyko wypadku i poprawia komfort pracy na wysokości do kilku metrów.

Jednostopniowe podesty robocze

Gdy towar przechowywany jest na niedużej wysokości, na ostatniej półce standardowego regału, do jego ściągnięcia zamiast typowej, kilkustopniowej drabinki, można wykorzystać jednostopniowy podest roboczy. To jednolita konstrukcja przypominająca niewielki taboret, ale z szerszą platformą, która zapewnia pewne oparcie dla stóp i możliwość wykonywania pełnego obrotu. Jednostopniowe podesty robocze charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, są stabilne i trwałe. Dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania wiele z nich wyposażonych jest w antypoślizgowe stopki z tworzywa, a ich platformy wykończone są ryflowaną gumą, która chroni przed poślizgnięciami. To sprzęt do zastosowań domowych, warsztatowych i magazynowych, niezwykle uniwersalny, przydatny również w sklepach.

Podesty jezdne i drabiny z podestem

Gdy obsługa regałów magazynowych, sklepowych lub warsztatowych wymaga wejścia na nieco większą wysokość, alternatywą dla jednostopniowego podestu roboczego może być drabina dwu- lub trzystopniowa z szerszym podestem na szczycie. Taka konstrukcja gwarantuje wysoki poziom komfortu obsługi najwyższych półek na regałach tradycyjnych, nie wyższych niż 2-3 metry. Gdy regały są wyższe, do bezpiecznej obsługi przeznaczone są jezdne podesty robocze z drabiną przypominającą tradycyjne schody. Stopnie w tego typu konstrukcjach są szerokie, co w znaczący sposób odróżnia je od tradycyjnych drabin. Ponadto w podestach jezdnych, zwłaszcza w konstrukcjach wielostopniowych, stosowane są metalowe barierki ochronne obustronne lub jednostronne, a niekiedy również barierki zabezpieczające dużą platformę szczytową. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa komfort i bezpieczeństwo pracy na wysokości do kilku metrów.

Osoby poszukujące wygodnej alternatywy dla tradycyjnej drabiny mogą wybierać pomiędzy różnymi konstrukcjami podestów roboczych. W zastosowaniach domowych i ogrodowych optymalnym rozwiązaniem wydają się proste podesty składające się maksymalnie z kilku stopni. W zastosowaniach magazynowych zdecydowanie lepszą opcją jest zakup podestu samojezdnego, który można w prosty sposób przesuwać wzdłuż regałów z towarem.