Przelew weryfikacyjny – co warto wiedzieć i skąd ten wymóg?

Bank lub firma pożyczkowa poprosiła Cię o wykonanie przelewu na złotówkę i zastanawiasz się po co? A może obawiasz się to zrobić? Spokojnie, to standardowa metoda elektronicznej weryfikacji tożsamości. W tym tekście odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące przelewu weryfikacyjnego.

Przelew weryfikacyjny – co to jest?

Żyjemy w czasach bankowości elektronicznej, a gotówka, choć wciąż jeszcze obecna w naszych portfelach, jest coraz rzadziej wykorzystywana. Płacimy kartą, zbliżeniowo, BLIK-iem, przelewem – to już standard w sklepach i u innych usługodawców. Podobną rewolucję bankowość przeszła w kontekście bardziej zaawansowanych operacji, takich jak np. pożyczka lub kredyt.

Aby założyć konto lub złożyć wniosek o pożyczkę gotówkową, nie musisz już pojawiać się w oddziale banku. Obecnie wszystko możesz załatwić przez internet, bez tracenia czasu na dojazdy, stanie w kolejce i długie procedury przy biurku pracownika banku. Prawo bankowe nakłada jednak na instytucje finansowe obowiązek skutecznej weryfikacji tożsamości klienta, szczególnie w przypadku pierwszego kontaktu za pomocą kanałów elektronicznych. Do tego właśnie może posłużyć przelew weryfikacyjny.

Zasada jego działania jest bardzo prosta – przesyłając niewielką kwotę ze swojego bankowego konta, poświadczysz swoje dane i numer rachunku. Instytucja finansowa na tej podstawie potwierdzi twoją tożsamość, gdyż aby założyć wspomniane konto, Twój bank musiał ją wcześniej zweryfikować. Proste, wygodne i skuteczne. Przelew weryfikacyjny znacznie ułatwia wnioskowanie o pożyczkę gotówkową.

Weryfikacja tożsamości przelewem za 1 zł

Przelew weryfikacyjny wykonujesz tak, jak każdy inny przelew. Od instytucji finansowej otrzymasz dane do przelewu i kwotę, jaką należy wysłać. Zazwyczaj jest to 1 grosz lub 1 złoty. Pamiętaj, aby przelew zlecić z konta, którego numer wpisałeś we wniosku.

Po weryfikacji tożsamości, instytucja finansowa zwróci Ci wysłaną kwotę, zlecając przelew na Twoje konto. Warto też wiedzieć, że w danej firmie pożyczkowej przelew weryfikacyjny wykonuje się tylko raz, przy pierwszym kontakcie z firmą.

Czy przelew weryfikacyjny jest bezpieczny?

Wykonując przelew weryfikacyjny, możesz liczyć dokładnie na taki sam poziom bezpieczeństwa operacji finansowej, jak w przypadku zwykłego przelewu. Twoje dane chroni prawo bankowe oraz szereg przepisów dotyczących bezpieczeństwa kanałów elektronicznych, łącznie z dyrektywami unijnymi w tym zakresie. Bez względu na to, czy wysyłasz 1 grosz, czy też wiele tysięcy złotych, poziom ochrony danych jest taki sam.

Warto dodać, że dla firmy pożyczkowej, w której ubiegasz się o dodatkową gotówkę, ma znaczenie również to, że twój przelew weryfikacyjny wysyłany jest przez bank, czyli sprawdzoną i zapewniającą wysoki poziom zabezpieczeń instytucję finansową. Posiadając tam konto, automatycznie stajesz się dla firmy godny zaufania i łatwiej wtedy o pożyczkę.

Czy mogę wziąć pożyczkę bez przelewu weryfikacyjnego?

Pomimo że przelew weryfikacyjny jest wciąż najczęstszą metodą sprawdzenia tożsamości klienta ubiegającego się o pożyczkę, istnieją również inne możliwości potwierdzenia danych wnioskodawcy. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest Kontomatik.

To aplikacja internetowa, dzięki której firma pożyczkowa może zweryfikować nie tylko twoje dane osobowe, ale też sytuację finansową. Znacznie przyspiesza to całą operację, eliminuje konieczność dostarczania wyciągów i zaświadczeń, a przy tym jest proste w wykonaniu i bezpieczne.

Alternatywą zawsze pozostaje wizyta w instytucji finansowej. To jednak coś dla wielbicieli klasycznych rozwiązań, dla których czas ma mniejsze znaczenie. Weryfikacja tożsamości następuje wtedy po przedstawieniu pracownikowi banku dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego dane wprowadzone we wniosku o pożyczkę.

Elektronicznie, czyli szybciej

Przelew weryfikacyjny, choć znacznie przyspiesza wykonywanie operacji finansowych przez internet, będzie najprawdopodobniej zastąpiony jeszcze szybszym rozwiązaniem. Rynek finansów elektronicznych nieustannie dąży do zwiększenia wygody i zminimalizowania czasu niezbędnego do wykonania operacji. Dlatego, pomimo że przelew weryfikacyjny wydaje się narzędziem stosunkowo nowym, jest tylko kolejnym krokiem naprzód w całej wielkiej machinie bankowości internetowej.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródło:

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/w-jakich-sytuacjach-wymagany-jest-przelew-weryfikacyjny/g6tp5nw