Samodzielna budowa domu – o czym musisz pamiętać?

Samodzielna budowa domu - o czym musisz pamiętać?

Budowa własnego domu może być satysfakcjonującym doświadczeniem i wyzwaniem. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, od projektu nowego mieszkania po koszty budowy i dostępne opcje kredytowe. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby upewnić się, że budowa nowego domu jest tak bezstresowa, jak to tylko możliwe.

Planuj z wyprzedzeniem

Budując własny dom, masz możliwość zaplanowania każdego szczegółu. Zanim kupisz jakiekolwiek materiały lub rozpoczniesz budowę, przygotuj plan swojego nowego domu. – Wymień swoje powody budowy: Jako inwestycja, aby uciec od codziennej harówki, lub aby zbudować kapitał własny poprzez posiadanie domu.

  • Stwórz budżet – decydując się na budżet dla swojego domu, wykorzystasz jego część na koszty budowy, w tym materiały i robociznę. Będziesz musiał również płacić podatki od nieruchomości, ubezpieczenie i koszty utrzymania każdego roku. Wiedząc, ile będziesz musiał zainwestować w swój dom, będziesz mógł podjąć świadome decyzje dotyczące cech domu, wykończeń i wyposażenia
  • Znajdź renomowanego lokalnego wykonawcę – szukając wykonawcy, będziesz chciał się upewnić, że jest jednym z najlepszych. Możesz poprosić między innymi o polecenia. Upewnij się, że wykonawca, którego zatrudniasz jest licencjonowany i ubezpieczony oraz ma doświadczenie z typem budynku, który planujesz wykonać.

Zbadaj koszty i lokalne przepisy budowlane

Oprócz wiedzy o tym, ile będzie kosztował Twój dom, będziesz chciał również poznać lokalny kodeks budowlany i inne koszty związane z budową w Twojej okolicy.

  • Lokalny kodeks budowlany – kodeks budowlany Twojej lokalnej gminy będzie dyktował wiele aspektów dotyczących tego, gdzie możesz budować i co możesz budować. Zawiera również minimalne standardy budowlane i związane z nimi koszty budowy.
  • Koszt budowy – koszty budowy będą się różnić w zależności od lokalizacji. Koszty mogą obejmować nabycie ziemi, opłaty i podatki miejskie, robociznę, materiały i inne koszty.
  • Różnica w projektowaniu i budowie domu – chociaż proces projektowania i budowy jest taki sam w wielu częściach kraju, to wynikowy dom nie będzie taki sam. Różnice w lokalnych przepisach budowlanych, czynniki środowiskowe i inne czynniki wpływają na projekt Twojego nowego domu.

Wiele na temat kosztów i etapów budowy domu znajdziesz na naszym zaprzyjaźnionym portalu https://mojaplanetadom.pl/.

Chroń się przed oszustwem

Budowa własnego domu to kosztowny i czasochłonny proces. W każdym momencie tego procesu ktoś może wykorzystać Twój entuzjazm i brak doświadczenia, podając się za wykonawcę.

  • Sprawdź wykonawcę – rozmawiając z wykonawcami i handlowcami, pamiętaj, aby poprosić o referencje. Jeśli ktoś powie Ci, że jest wykonawcą i może pomóc w realizacji Twojego projektu budowlanego, poproś o pokazanie jego licencji i/lub referencji.
  • Wstępna kwalifikacja sprzedawców – przed zobowiązaniem się do jakiegokolwiek sprzedawcy, upewnij się, że są one legalną firmą. Aby upewnić się, że są one zgodne z prawem, przeprowadzić dokładne sprawdzenie dokumentów; poprosić o referencje, dokumenty ubezpieczenia biznesowego i listę poprzednich klientów.

Zatrudnij profesjonalistę do pomocy przy końcowych wykończeniach

Prace wykończeniowe mogą być ostatnią rzeczą, o której myślisz podczas budowy nowego domu, jednak mogą one znacząco wpłynąć na ostateczny koszt projektu. Rozbudowa obejmuje wykończenie przestrzeni w nowym domu, takich jak łazienki i sypialnie.

  • Wyposażenie – zatrudniając przedstawiciela firmy budowlanej, upewnij się, że zna on Twoje plany projektowe. Może on również pomóc Ci w aranżacji wnętrz, instalacji urządzeń i innych końcowych elementów.
  • Wykończenie – może obejmować malowanie, instalację podłóg i montaż szafek.
  • Architektura krajobrazu – w przypadku budowania na działce, może być konieczne wynajęcie specjalisty do wykończenia ogródka i okolicy domu.
  • Ubezpieczenie podczas prac – jako ostateczne zabezpieczenie, upewnij się, że Twoi wykonawcy mają ubezpieczenie od wypadków przy pracy. Będzie to chronić Ciebie i Twoich pracowników w przypadku, gdy na budowie dojdzie do wypadku.