Plusy i minusy pracy na etacie lub posiadania własnego biznesu

Plusy i minusy pracy na etacie lub posiadania własnego biznesu

Praca na etacie lub posiadanie własnej firmy może mieć duży wpływ na Twoją przyszłość finansową. Od rodzaju wynagrodzenia do implikacji podatkowych, istnieją plusy i minusy obu opcji. W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom pracy na etacie lub rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej.

Jaka jest różnica między pracą jako pracownik a posiadaniem własnego biznesu?

Kiedy pracujesz dla kogoś innego, jesteś zasadniczo pracownikiem. Wiele osób decyduje się na taką pracę, ponieważ lubi ją i chce zdobyć doświadczenie w danej dziedzinie. Mogą również wybrać pracę dla kogoś innego, ponieważ chcą mieć możliwość wyboru, kiedy i ile pracują. Posiadanie własnego biznesu, lub założenie własnej firmy, różni się od pracy dla kogoś innego. Kiedy zaczynasz swój własny biznes, zasadniczo prowadzisz swoją własną firmę. Jesteś odpowiedzialny za zatrudnianie pracowników oraz zakup sprzętu i materiałów potrzebnych do prowadzenia działalności. Jesteś odpowiedzialny za sukces finansowy firmy, a niepowodzenie może skutkować wysokimi podatkami, karami i pozwami sądowymi.

Plusy posiadania własnego biznesu

  • Większa kontrola
  • Kiedy posiadasz własny biznes, masz kontrolę nad swoim harmonogramem pracy i ilością godzin, które przepracujesz w każdym tygodniu. Kiedy pracujesz dla kogoś innego, możesz być umówiony na pracę w piątki, na przykład, nawet jeśli wolałbyś tego nie robić.
  • Wyższy potencjał dochodów
  • Najlepiej opłacani pracownicy to zazwyczaj osoby pracujące na własny rachunek. Możliwe jest uzyskanie wysokiego wynagrodzenia z tytułu posiadania własnej firmy, ale bardziej prawdopodobne jest, że będziesz zarabiać mniej.
  • Wolność pracy kiedy i gdzie chcesz
  • Większość pracodawców oczekuje, że pracownicy będą zgłaszać się do pracy o określonej godzinie każdego dnia. Pracując dla kogoś innego, podlegasz tym samym zasadom, niezależnie od tego, jak się czujesz w środku. Mając własną firmę, jesteś odpowiedzialny za księgowość i inne zadania w ciągu dnia, podczas gdy pracujesz kiedy i gdzie chcesz.

Minusy posiadania własnego biznesu

  • Wyższe podatki
  • Jako właściciel firmy, jesteś odpowiedzialny za płacenie własnych podatków. Jeśli biznes przynosi straty, będziesz musiał zapłacić od tego podatki.
  • Często wysokie koszty rozpoczęcia działalności
  • Będziesz potrzebował pieniędzy na zakup sprzętu, reklamę i zatrudnienie pracowników. – Dłuższy czas potrzebny na wygenerowanie dochodu
  • Jako nowy właściciel firmy musisz generować dochód przez co najmniej jeden pełny rok, zanim jakikolwiek zysk zostanie uznany za podlegający opodatkowaniu (np. w przypadku starania się o kredyt).

Plusy pracy na etacie

  • Kiedy pracujesz jako pracownik, zdobywasz doświadczenie w swojej dziedzinie, co może cię dobrze ustawić przy przyszłych możliwościach zatrudnienia.
  • Regularne wynagrodzenie, dające poczucie bezpieczeństwa
  • Niektóre miejsca pracy oferują subsydia płacowe (dopłaty płacone przez pracodawcę), które zwiększają wynagrodzenie o pewien procent, tak aby osoba zarabiająca ustaloną pensję otrzymała ustaloną kwotę zysku.
  • W niektórych firmach możesz wybrać, kiedy chcesz pracować, czy to w niepełnym wymiarze godzin, czy w weekendy.

Minusy pracy jako pracownik etatowy

  • Jako pracownik w większości przypadków nie masz uprawnień kierowniczych ani kontroli nad swoim harmonogramem pracy. Nie masz również takiej elastyczności w swoim harmonogramie pracy jak właściciel firmy.
  • Jako pracownik najemny, Twój potencjał dochodowy jest w dużej mierze ograniczony przez ustaloną stawkę wynagrodzenia. Ponadto nie masz kontroli nad tym, ile zarabiasz, ponieważ szef kontroluje twoje wynagrodzenie.
  • Brak elastyczności
  • W niektórych firmach nie możesz wybrać, kiedy pracować, i musisz pracować w konkretnych godzinach od poniedziałku do piątku.

Czy powinno się pracować dla siebie?

Samozatrudnienie, czyli posiadanie własnego biznesu, jest ryzykowne. Jeśli biznes się nie powiedzie, z reguły to Ty jesteś odpowiedzialny za straty finansowe. Możesz narazić się na grzywny, kary, a nawet pozwy sądowe, jeśli zawiedziesz jako właściciel firmy. Samozatrudnienie może być również stosunkowo trudne do rozpoczęcia, ponieważ istnieje wiele przepisów, których należy przestrzegać. Jeśli zdecydujesz się pracować dla siebie, będziesz potrzebował znacznej pewności siebie i chęci do podejmowania ryzyka. Potrzebny będzie również elastyczny harmonogram pracy, ponieważ trzeba będzie pracować w weekendy, święta i w swoim czasie w ciągu tygodnia.

Praca jako pracownik etatowy lub posiadanie własnej firmy może mieć duży wpływ na twoją finansową przyszłość. Od rodzaju wynagrodzenia do implikacji podatkowych, istnieją plusy i minusy obu opcji. Własny biznes może być lukratywny, ale jego rozpoczęcie trwa dłużej niż praca na etacie i wiąże się z większym ryzykiem finansowym. Z drugiej strony, praca dla siebie może zapewnić elastyczność i kontrolę nad harmonogramem pracy.