Jak zapuścić ładne paznokcie? Poradnik, jak dbać o paznokcie

Jak zapuścić ładne paznokcie? Poradnik, jak dbać o paznokcie

Piękne paznokcie to nie tylko manicure. Oznacza to również właściwą pielęgnację paznokci, dzięki której wyglądają one zdrowo i pięknie. Paznokieć składa się z wielu warstw, a w jego centrum znajduje się łożysko paznokcia, w którym znajdują się naczynia krwionośne i nerwy. Jest to również miejsce, z którego wyrastają nowe paznokcie, gdy je obetniemy lub złamiemy. Paznokcie składają się również z białka, warstw tłuszczowych zwanych płytką paznokciową oraz samych paznokci.

Dlatego właściwa pielęgnacja paznokci obejmuje ochronę paznokci przed wpływem środowiska, np. wilgocią, aby nie stały się kruche i łatwo się łamały, zmiękczanie kruchych miejsc, aby zapobiec ich rozdwajaniu i pękaniu, odżywianie ich odżywczymi olejkami, aby były mocne i elastyczne, oderwanie każdego złamanego brzegu lub rogu, aby brud i żwirek nie zostały uwięzione między nimi, powodując dyskomfort podczas dotykania ich, przycinanie paznokci, aby nie rosły zbyt długie, co powoduje niewygodne uczucie podczas noszenia butów, i wreszcie usuwanie martwego naskórka z powierzchni paznokci, aby umożliwić ich wzrost w idealnym kształcie.

Jaki jest najlepszy sposób dbania o paznokcie?

Po pierwsze, dobrze nawilżaj paznokcie. Dzięki temu będą rosły mocne i zdrowe. Paznokieć jest bardzo chłonną strukturą i dobrze wchłania wilgoć przez płytkę paznokciową. Najlepiej jest stosować krem nawilżający do paznokci raz dziennie przed snem. Pamiętaj, aby krótko przycinać paznokcie. Zapobiegnie to ich nadmiernemu wydłużaniu się, co często jest przyczyną słabych paznokci. Gdy paznokcie rosną zbyt długo, stają się kruche, rozdwajają się i łatwo łamią. Skracanie paznokci zapobiega także wrastaniu paznokci, wrastaniu paznokci u nóg, powstawaniu zakoli i infekcji paznokci.

Dlaczego paznokcie się łamią?

Jak wspomniano powyżej, paznokieć składa się z wielu warstw, a w jego centrum znajduje się łożysko paznokcia, w którym znajdują się naczynia krwionośne i nerwy. Jest to również miejsce, z którego wyrastają nowe paznokcie, gdy je obetniemy lub złamiemy. Paznokcie składają się również z warstwy białkowej, tłuszczowej, zwanej płytką paznokciową, oraz z samych paznokci. Paznokcie są stale narażone na działanie czynników środowiskowych, takich jak wilgoć, ciepło, tarcie i nacisk. Może to prowadzić do łamania się paznokci, co często jest spowodowane słabą płytką paznokciową. Łoże paznokcia jest pierwszą warstwą paznokcia i stanowi jego najbardziej miękką część. Jest ona podatna na działanie czynników zewnętrznych, które powodują jej odwodnienie, takich jak niska wilgotność powietrza, słońce i poziom wilgoci w powietrzu. Aby się bronić, paznokieć tworzy warstwę ochronną zwaną płytką paznokciową. Gdy paznokieć jest narażony na działanie czynników środowiskowych, które mogą mu zaszkodzić, może się łamać, pękać, rozdwajać i stawać się kruchy. Może to prowadzić do tego, że paznokcie stają się zbyt krótkie lub zbyt długie i rozdwajają się, co prowadzi do bólu. W rezultacie regularnie można zobaczyć palce u rąk i nóg z połamanymi paznokciami.

Pielęgnacja skórek i łożyska paznokcia

Skórki to najbardziej zewnętrzna warstwa paznokci. Tworzy ona niezwykle twardą, ochronną warstwę, która zapobiega nadmiernemu zawilgoceniu paznokci przez czynniki zewnętrzne. Najlepiej jest raz w tygodniu oczyszczać skórki za pomocą preparatu do usuwania skórek. Dzięki temu warstwa naskórka będzie odpowiednio odżywiona. Czyszczenie skórek pozwoli utrzymać je w czystości i zapobiegnie infekcjom. Łoże paznokcia to miejsce, w którym rosną nowe paznokcie, dlatego bardzo ważne jest, aby o nie dbać. Właściwa pielęgnacja paznokci oznacza utrzymywanie ich w stanie nawilżonym, wolnym od zarazków i nawodnionym. Łoże paznokcia łatwo ulega podrażnieniom i staje się odwodnione, gdy powietrze jest zbyt suche. Dlatego dobrym pomysłem jest nawilżanie paznokci raz dziennie i stosowanie olejku nawilżającego. Można też używać ochraniaczy na paznokcie, aby zapobiec ich nadmiernemu zamoczeniu.

Mocne i zdrowe paznokcie

Mocne, elastyczne i zdrowe paznokcie to takie, które są wzmocnione witaminą C i pokarmami bogatymi w żelazo, takimi jak borówki, owoce cytrusowe i ziemniaki. Oprócz spożywania odpowiednich pokarmów, ważne jest również, aby chronić paznokcie przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak zbyt duża wilgotność, tarcie, ciepło i nacisk. Można to osiągnąć poprzez utrzymywanie krótkich paznokci, noszenie rękawiczek podczas pracy z gorącymi lub szorstkimi materiałami lub regularne obcinanie paznokci, aby zapobiec ich nadmiernemu wydłużeniu. Dobrym pomysłem jest również obcinanie paznokci co 4-6 tygodni. Paznokcie można wzmocnić poprzez regularne ich opiłowywanie. Regularnie opiłowuj paznokcie, aby usunąć z nich szorstkie krawędzie; możesz użyć do tego celu specjalnego pilnika. Możesz także opiłowywać je ruchem poziomym, a nie pionowym, który jest bardziej powszechny. Taki ruch pomaga wyprostować i wyszczuplić paznokcie, a jednocześnie je wzmocnić.

Usuwanie martwego naskórka z powierzchni paznokcia

Paznokieć wyrasta z łożyska, dlatego tak ważne jest usunięcie martwej skóry z powierzchni paznokcia, aby mógł on urosnąć do swojego idealnego kształtu. Można to zrobić za pomocą pilnika do paznokci lub tarczy do szorowania. Należy pamiętać, że zbyt intensywne opiłowywanie paznokci może być niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do spiłowania płytki paznokcia, która jest bardzo cienką warstwą znajdującą się pod płytką paznokcia. Dlatego, aby temu zapobiec, najlepiej jest opiłowywać paznokcie delikatnie.

Narzędzia potrzebne do wykonania tego zadania

  • Płyn do czyszczenia skórek: Oczyszcza i zmiękcza warstwę naskórka. Możesz kupić preparat do czyszczenia skórek, który możesz stosować na paznokcie raz dziennie.
  • Pilnik do paznokci: Opiłuj paznokcie, aby usunąć wszelkie nierówności. Możesz użyć pilnika specjalnie do tego celu przeznaczonego.
  • Tacka na pilniki do paznokci: Utrzymuje paznokcie w czystości i porządku, chroniąc je jednocześnie przed wilgocią, kurzem i żwirem.

Narzędzia te ułatwią Ci dbanie o paznokcie. Będziesz mogła opiłowywać paznokcie, oczyszczać skórki i lepiej chronić paznokcie przed zarazkami i wilgocią.