Jak napisać książkę? Plan pisania, wydawania i promowania książki krok po kroku

Jak napisać książkę?

Jeśli masz zamiłowanie do pisania lub po prostu chcesz podzielić się swoimi pomysłami ze światem, napisanie książki może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Jednak podobnie jak w przypadku większości zajęć wymagających stałego skupienia i poświęcenia, jeśli nie masz wcześniejszego doświadczenia w pisaniu, możesz mieć trudności z określeniem, od czego zacząć. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jaki rodzaj książki powinieneś napisać, jak się za to zabrać i wszystko inne, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz.

Jaki rodzaj książki powinieneś napisać?

Zanim zaczniesz pisać, musisz zdecydować, jaki rodzaj książki chcesz stworzyć. Czy będzie to beletrystyka czy literatura faktu? Jak dużo szczegółów powinna zawierać książka? Ponieważ istnieją tysiące książek o różnej tematyce i z różnych dziedzin, trudno jest określić, jaką książkę należy napisać. Najlepszym sposobem na podjęcie decyzji jest zadanie sobie kilku pytań. – Jakie jest Twoje główne przesłanie lub temat przewodni? Jeśli chcesz podzielić się ze światem swoją wiedzą, Twoja książka może dotyczyć dowolnego tematu. Jednak, jak się później okaże, są pewne aspekty pisania książki, na które należy zwrócić szczególną uwagę. – Z kim chcesz się komunikować? W swojej książce chcemy nawiązać kontakt z jak największą liczbą czytelników. Jak można to zrobić? Kim są Twoi docelowi odbiorcy, a kim nie są i jak możesz do nich przemówić?

Jak zaplanować treść książki?

Zanim napiszesz choćby jedno słowo, musisz mieć w głowie jasny plan tego, co chcesz osiągnąć dzięki swojej książce. Plan pomoże Ci się skupić, uniknąć marnowania czasu i energii oraz zapewnić osiągnięcie zamierzonego celu. Na przykład, jeśli piszesz poradnik o tym, jak napisać książkę, pamiętaj, że powinien on zawierać: – Zamierzoną grupę odbiorców – kim są Twoi czytelnicy i jakie korzyści mogą odnieść z informacji, które im przekażesz. – Zamierzony cel – co chcesz osiągnąć, pisząc książkę. – Zachowania docelowej grupy odbiorców – jakie informacje chcemy przekazać i w jaki sposób mają być one zaprezentowane. – Inne kwestie – jak długa ma być książka i ile chcemy za nią zapłacić.

Jak napisać książkę

Zanim zaczniesz pisać książkę, musisz zbadać jej temat, zorientować się, jakie książki są już dostępne, i poznać swoich odbiorców. Zgłębianie tematu jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, pomaga zrozumieć temat, o którym piszemy, a po drugie, pozwala uniknąć plagiatu. Jeśli nie zrozumiemy tematu, o którym piszemy, nasza książka będzie jedynie ciągiem niepowiązanych ze sobą słów. Prowadząc badania, można dowiedzieć się, jakie książki są na temat, o którym się pisze, co jest popularne i co zostało napisane przez osoby z danej dziedziny. Poszukiwana jest książka napisana przez eksperta, który ma doświadczenie z pierwszej ręki. W trakcie poszukiwania tematu należy pamiętać o celu, jaki ma spełniać książka. Jeśli piszesz książkę o tym, jak napisać książkę, ale koncentrujesz się na samopomocy, Twoja książka to tylko słowa na papierze. Zamiast tego spróbuj znaleźć książki, które bardziej skupiają się na dzieleniu się wiedzą ze światem za pośrednictwem konkretnej dziedziny, np. poradniki pisarskie.

Opublikuj swoją książkę

Po napisaniu książki trzeba ją opublikować. Można to zrobić na kilka sposobów. Wielu początkujących autorów zaczyna od samodzielnego publikowania. Jednak w miarę postępów i zdobywania wiedzy na temat branży wydawniczej warto z niego zrezygnować. Jest zbyt wiele złych książek, które nigdy nie trafiają do księgarni, ponieważ nie są wystarczająco dobre, by było to dobre rozwiązanie dla większości autorów.

Post-publikacja – jak sprzedawać książki po ich napisaniu

Po opublikowaniu książki ciężka praca jeszcze się nie skończyła. Aby sprzedać jej egzemplarze, trzeba zająć się marketingiem. Najłatwiejszym sposobem jest ustalenie niskiej ceny książki i udostępnienie jej na jak największej liczbie platform cyfrowych. Inną ważną strategią jest wykorzystanie do promocji mediów społecznościowych, w tym Facebooka, Twittera i Instagrama. Należy regularnie publikować aktualizacje dotyczące książki i linki do miejsc, w których można ją kupić. Można też spróbować nawiązać współpracę z markami i influencerami, aby promować swoją książkę.

Pisanie książki to ogromne przedsięwzięcie

Napisanie książki jest wyzwaniem, ale przy odrobinie wysiłku można tego dokonać. Najważniejsze jest, aby być zorganizowanym i mieć jasny plan tego, co chce się osiągnąć. Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś zrobić, jest zbadanie swojego tematu, znalezienie książki, którą chciałbyś przeczytać, i sprawdzenie, co już zostało na jej temat napisane. Można też poprosić o rekomendacje przyjaciół i współpracowników. W ten sposób lepiej przygotujesz się do stworzenia własnej, niepowtarzalnej pracy, która będzie wartościowa dla Twoich czytelników. Ważne jest, aby pamiętać o tym, jakiego rodzaju książkę chce się napisać. Należy także pamiętać o docelowych odbiorcach i ich potrzebach.