Ból wątroby – sprawdź, jak możesz sobie pomóc

Ból wątroby – sprawdź, jak możesz sobie pomóc

Przykre dolegliwości mogą pojawić się nie tylko na skutek obfitej i złej diety, ale również po spożyciu alkoholu czy leków. Wątroba to ważny narząd, więc kiedy boli, wysyła niepokojący sygnał. Najlepiej w takim przypadku skonsultować się z lekarzem, ale warto też zastosować domowe, sprawdzone metody.

Kiedy ból ma charakter uciskowy, a czasem kłujący, często towarzyszą mu skurcze. Chory ma uczucie rozpierania i nabrzmienia od wewnątrz. Wtedy warto pokusić się o doraźny środek przeciwbólowy, np. Essentiale Max, czyli skuteczny lek roślinny, który przeciwdziała objawom spowodowanym nieprawidłową dietą, zapaleniem wątroby czy też działaniem szkodliwych substancji toksycznych. Oprócz tego możesz także włączyć do leczenia inne domowe metody.

Nawodnienie organizmu wsparciem dla chorej wątroby

Napojem wspomagającym pracę wątroby jest zwykła woda z cytryną. Owoc dzięki dużej zawartości witaminy C oczyszcza organ z nadmiaru tłuszczów i soli, korzystnie wpływając na cały układ trawienny. Picie 2 l dziennie działa moczopędnie, przyspieszając usuwanie toksyn z organizmu. Do wody możesz dodać także imbir, który ma działanie przeciwzapalne oraz kilka plastrów świeżego ogórka. Warzywo doskonale nawadnia i orzeźwia. Poleca się także spożywanie kurkumy i cynamonu, które działają oczyszczająco i odtruwająco. Buraki mają również cudowne właściwości odtruwające, wspomagając pracę wątroby. Warto pić więc przez kilka dni świeżo wyciskany sok z tego warzywa.

Ziołowe napary na ból wątroby

Zwróć uwagę na mniszek lekarski, zawierający silimarinę, substancję o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym – pomoże ochronić wątrobę przed uszkodzeniem. Napar z mniszka złagodzi ból i pomoże w regeneracji komórek wątrobowych. Ostropest plamisty z kolei jest znanym ziołem, które jest często stosowane w leczeniu chorób tego narządu, gdyż działa ochronnie, zmniejszając stan zapalny wątroby i przyspieszając jej regenerację. Rumianek natomiast ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące, które koją ból wątroby i zmniejszają jej stan zapalny. Warto także stosować wyciąg z karczocha, który jest bogaty w składniki odżywcze, takie jak cynaryna, która pomaga chronić wątrobę i przyspiesza jej regenerację. Łagodzi również ból, poprawiając funkcjonowanie narządu.

Odpowiednia dieta, kiedy boli wątroba

Odżywianie jest kluczowe w przypadku choroby. Unikaj tłustych, smażonych i słodkich dań, które mocno przeciążają wątrobę. Niewskazana jest także żywność przetworzona, sosy i napoje gazowane. Dieta wątrobowa powinna być bogata w warzywa i owoce. Należy jednak wystrzegać się wzdymającej kapusty i fasoli. Warto ostrożnie postępować z czosnkiem, gdyż może on podrażnić narząd. Aby uniknąć bólu wątroby, należy dodawać do potraw zioła. Działają one rozkurczowo, przyśpieszają trawienie i poprawiają pracę żołądka. Ból wątroby wywołują natomiast ostre przyprawy i musztardy. Należy też zrezygnować z obciążających narząd zwierzęcych tłuszczów.